Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

poszukiwany kandydat na kuratora dla osoby niepełnosprawnej

Utworzono dnia 14.02.2024

Nabór na kandydata na kuratora dla osoby niepełnosprawnej

Miejsko Gminny Ośrodek Pomocy Rodzinie w Ujściu ogłasza nabór na kandydatów na:

  • kuratora dla osoby niepełnosprawnej – zamieszkałej w Ujściu

 Podstawa prawna:

Art. 149 § 1- 3 i art. 162 ustawy z dnia 25 lutego 1964 roku - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2809 z późn. zm.),

Obowiązki kuratora osoby niepełnosprawnej:

Podstawowym obowiązkiem kuratora jest udzielanie osobie niepełnosprawnej szczególnie rozumianej pomocy w dokonywaniu przez niego czynności prawnych, prowadzenie wszelkich spraw albo spraw określonego rodzaju lub pomoc w załatwieniu poszczególnej sprawy. Zakres obowiązków i uprawnień kuratora określa sąd opiekuńczy.

Kurator ustanowiony dla osoby niepełnosprawnej nie jest jej przedstawicielem ustawowym. Osoba niepełnosprawna zachowuje pełną zdolność do czynności prawnych. Zakres uprawnień kuratora ogranicza się w związku z tym de facto do czynności faktycznych. Kurator może jednak dokonywać czynności prawnych w imieniu osoby niepełnosprawnej, jeżeli osoba
ta udzieli mu stosownego pełnomocnictwa.

 

Wynagrodzenie kuratora:

Sąd opiekuńczy za sprawowanie kurateli może przyznać kuratorowi stosowne wynagrodzenie okresowe albo wynagrodzenie jednorazowe w dniu ustania opieki lub zwolnienia go od niej, jeżeli uzna, że wkład pracy opiekuna jest znaczny. Wysokość wynagrodzenia ustalana jest przez Sąd na wniosek kuratora przy uwzględnieniu jego zaangażowania,  ilości i charakteru obowiązków.

Wynagrodzenia nie przyznaje się, jeżeli nakład pracy kuratora jest nieznaczny lub gdy sprawowanie opieki jest związane z pełnieniem funkcji rodziny zastępczej albo czyni zadość zasadom współżycia społecznego.

Kuratorem nie może być osoba nie mająca pełnej zdolności do czynności prawnych, bądź osoba pozbawiona praw publicznych lub władzy rodzicielskiej. Osoba ta nie może być skazana za przestępstwa przeciw wolności seksualnej lub obyczajności albo za umyślne przestępstwo z użyciem przemocy wobec osoby lub popełnione na jej szkodę lub we współdziałaniu z nią, albo osoba, wobec której orzeczono zakaz prowadzenia działalności związanej z leczeniem czy opieką lub obowiązek powstrzymywania się od przebywania w określonych środowiskach lub miejscach, zakaz kontaktowania się z określonymi osobami lub zakaz opuszczania określonego miejsca pobytu bez zgody sądu.

 

 Kandydat na kuratora powinien:

  • posiadać obywatelstwa polskie,
  • być stanu zdrowia pozwalającego na pełnienie funkcji odpowiednio opiekuna prawnego/kuratora,
  • mieć nieposzlakowaną opinię.

Wymagane dokumenty:

  1. Oświadczenie kandydata o wyrażeniu zgody na pełnienie funkcji kuratora.
  2. Oświadczenie o posiadaniu obywatelstwa polskiego, pełnej zdolności do czynności prawnych, korzystaniu z pełni praw obywatelskich.
  3. Oświadczenie o niekaralności za przestępstwo przeciw wolności seksualnej lub obyczajności lub umyślne przestępstwo popełnione z użycie przemocy wobec osoby lub popełnione na jej szkodę lub we współdziałaniu z nią, albo osoba, wobec której orzeczono zakaz prowadzenia działalności związanej z leczeniem czy opieką lub obowiązek powstrzymywania się od przebywania w określonych środowiskach lub miejscach, zakaz kontaktowania się z określonymi osobami lub zakaz opuszczania określonego miejsca pobytu bez zgody sądu
  4. Oświadczenie kandydata o wyrażeniu zgody na przetworzenie danych osobowych do celów rekrutacji.

Osoby zainteresowane udziałem w rekrutacji prosimy o składanie wymaganych dokumentów w kopercie opatrzonej dopiskiem „kandydat na kuratora” w Miejsko Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Ujściu, ul. Wojska Polskiego 12 lub za pośrednictwem poczty.

Dokumenty przyjmujemy do 26 lutego 2024r.

 

 

ZAŁĄCZNIKI:

Zegar

Kalendarium

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Imieniny